Posted in Spojené státy americké, Články

USA: Za Bieberem do Hollywoodu

San Francisco s jeho slavným Alcatrazem necháváme za zády, ale záhada dodnes nevyřešeného a legendárního útěku tří vězňů z jeho „neproniknutelných“ zdí a přes studený „hrob“ v podobě Sanfranciského zálivu se nás drží jako špína za nehty. Tolik nás fascinují osudy Franka Morrise a bratří Anglinů, že si opatřujeme pár dokumentů a jejich zrekonstruovaný útěk prožíváme z bezpečí bydlíku zas a znova. Ať už spáchali, co spáchali – a nikdy nic není jen černé a bílé – jejich mistrovskému dílku se nelze neobdivovat a úspěchu nelze nefandit.

Okruh, který jsme si zvolili pro cestování po západním pobřeží USA, nás dál vede na Los Angeles. Trasu volíme místo po dálnici podél oceánu po Highway 1. Smutně musím přiznat, že už jsme si pobřežních výhledů užili dost na Novém Zélandu a v Austrálii, kde jsme se projeli po slavné „Great ocean road“, takže vyplesklí z toho úplně nejsme, ale pokud si máme vybrat, jestli koukat na oceán a jeho výpady na skalnaté pobřeží a pláže, nebo betonovou dálnici, je jasný, co volíme.

Highway 1 se nám však, asi za naše malé nadšení nad její krásou, celkem pomstila. A rovnou dvakrát. Při našem marném bloudění, kde v noci složit hlavy, aniž bychom museli platit za drahé kempy, padlo rozhodnutí zalomit to přímo téhle zrádné krásce na odpočívadle. Ráno se probouzíme s rovněž krásným tiketem ve žlutém kabátku, aby nepromokl, za stěračem na sto dolarů za nelegální přespání v autě, aniž by to jediná cedule kolem zakazovala.

Sto babek? To jsem za ně mohla mít třiatřicet kafíček z kavárny, čtrnáct baget ze Subway, šest pizz z Papa Johns nebo několik paklů piv. Zde si povšimněte mých preferencí, které jsou v pořadí, jak mě napadly. Jinak se ale stravuji především zeleninou a ovocem, alkoholu tolik neholduji a chystám se na několikadenní půst.

Co je psáno, to je dáno a nikdo s vámi o ničem nediskutuje. Musíme to přijmout jako trest za naši nepřipravenost na ne moc přátelskou Kalifornii pro přespávání v autě, a s tím, plus s dalšími trapně konejšivými hesly jako – dneska je to na pytel proto, aby sis vážil dnů, kdy všechno šlape – se rozjíždíme se chladného rána.

Prodíráme se skrz mlhu padající z kopců dobrých sedmdesát kilometrů, dokud nás nestopne oranžová cedule upozorňující na zavřenou silnici kvůli popadanému kamení. Máme toho akorát tak dost. Američani to maj prostě na salámu. Zavřou si silnici a ceduli dají až na její konec. Pokutují nás za přespání v autě, kde to nezakazuje žádná značka a navíc nám nikde nejde platit českou ani kanadskou kartou, protože berou jenom americké.

V náladě na bodu mrazu sjíždíme z pobřežní silnice na betonovou dálnici a jedeme na L.A.

IMG_5998

Hollywood, ta betonová džungle se smradlavými lidmi válejícími se na ulicích, otravnými prodejci, co vám nedovolí udělat krok, aniž by vám něco nenabízeli, řvouny, co křičí a nadávají na ostatní, ale nezastaví se, aby si to vyřídili z očí do očí, mě přestal bavit po pár minutách.

Tohle je divnej svět… a nemyslím jen Hollywood. Čím déle se po kempování v přírodě u jezer pohybujeme ve větším městě a vidíme, kam jsme dneska „dospěli“ a co dneska lidi zajímá, tím víc jsme přesvědčení, že by nám stačila obyčejná chatrč v lese, hlavně daleko od všech lidí a špíny měst.

Obětováváme 25 dolarů na celodenní parkování přímo v centru a vyrážíme k chodníku slávy. Táhne se po celém bulváru v několika směrech a podaří se nám najít srdcové hvězdy jako je Peter Jackson, Simpsonovi nebo Johnny Cash. Hokča svůj zájem o šoubysnys vyjádří jasně a při opakovaném kroužení po bulváru, jestli taky nenajdeme Jimma Carreyho, hází na jednu hvězdu hovno jako cep. Co hůř, pěkně řídký, tudíž špatně sbíratelný, a já si v tom spěchu po zakrytí důkazů ani jméno toho slavného nešťastníka nepřečtu.

IMG_5992.JPG

Turista se tu kromě foťáku pozná na první pohled. Kouká jenom do země po hvězdách. Díky tomu je bezpečně odhalí nabízeči kravin a hned jim šroubují do hlavy nějaký výlet.

Lidé v kostýmech spidermanů a sexy koček se na vás zase všude pitvoří a snaží se s vámi za peníze vyfotit. Do toho se přidávají mladí začínající rapeři a hudebníci, kteří rozdávají svá CD zdarma, aby třeba jednou i oni měli své jméno právě na tomhle chodníku, a zakončuje to řvoucí bezdomovec s napůl staženými kalhotami, kterého policisté zvedají na nohy.

Shodujeme se, že je to skoro taková Kambodža nebo Thajsko, kde na vás furt někdo huláká a nabízí svezení jeho tuk tukem nebo výlet za prostitutkami, které si do vagín cpou akvarijní rybičky a papoušky. Svět je až tak zvrácený, že tam chlapům na ulicích nabízejí i orální sex od opice.

Já jsem super nepříjemný člověk, pokud se jedná o věc, do které mne někdo tlačí proti mé vůli. V L.A. mě zajímá jenom cedule Hollywood a chodník slávy. Zajímali bychom se samozřejmě taky o filmová studia a Disneyland, ale vzhledem k ceně vstupného a době, kterou hodláme ještě cestovat, půjdou peníze nejspíš na benzín.

Prodejce nás nicméně dobrých deset minut přesvědčuje, že dům Justina Biebera potřebujeme vidět. Hraje na city, že v L.A. jsme jenom jednou za život. Slevuje o desítky dolarů dolů a neplatí na něj, že si to musíme rozmyslet. Tedy odejít a už se neukázat. Už ho vůbec neposlouchám a říkám, že nemám zájem, ale Péťu jeho velmi zlevněná nabídka docela zaujala, protože není tak zarputilý jako já. Nakonec bereme tour za dětskou cenu a nastupujeme do autobusíku bez oken s ukecaným řidičem. Vyrážíme do Beverly Hills.

IMG_6002.JPG

Vozítko funí do kopce a pod námi se rýsuje město, malé Bradavice jako rekvizita filmového studia a mimoň vykukující zpoza budovy. Odkrývá se nám rovněž výhled na první dům známé osobnosti a řidič ho doprovází úryvkem písničky Baby, baby, baby, ou…

Justin Bieber si nežije vůbec zle, to musíme uznat. Na jeho pozemku stojí dvě obrovské budovy, z nichž jedna je určena pouze hostům. Jsme přesvědčeni, že v takovém domě bychom se hledali celý den, navíc je tam moc betonu a výhled rovněž na beton dole, takže jedna nula pro naší lesní chatrč.

Jeho nedalekými sousedy je třeba stinný dům Katy Perry s divokými liánami u oken nebo domek na vršku George Clooneyho s nablýskaným fárem za vraty. Prý jeden z pěti domů, který vlastní.

Prohlídka zazobanců pokračuje. Lady Gaga je ve skutečnosti prý naprosto normální, takže její dům není z masa, a Jennifer Lopez musí mít dvoukřídlé vstupní dveře kvůli svému zadku. Říká tlusťoch, co řídí, s ohromnou vanou vpředu, že se skoro nevejde za volant.

Beckhemovi vlastní dům, který se táhne celou ulicí a je obehnaný vysokou zdí, takže je nemožné vidět, co se děje uvnitř. Do nepropustného břečťanu vinoucímu se kolem jsou navíc každých pár metrů od sebe zasazené kamery.

Nejvíc ze všech celebrit se mi líbil dům Seleny Gomez. Hezký, světlý a vypadal až skoro obyčejně, takže 1:1.

Teď si však položme otázku, jestli nás průvodce vůbec vzal před domy, které patří opravdu hvězdám nebo jenom nějakým neznámým bohatýrům. Což je vlastně ve výsledku jedno, protože víme stejně prd.

IMG_6004.JPG
Údajné bydliště Seleny Gomez

Tour zakončujeme projížďkou ulice, kde nakupují ti na vysoké noze. Jsou v ní krámky, jejichž názvy jsme dosud neslyšeli a modely nejuznávanějších návrhářů. Pak se nás řidič pokouší znásilnit o další peníze jako dýško za jeho povídání, což mu nedáme, a na to si už jdeme po svých najít něco k jídlu a splnit si Must see. Ceduli Hollywood.

Vede k ní několik treků, z nichž my volíme trochu nešťastně ten, co nás dovádí přímo nad ní. Výšlap je to celkem pouštní a prach máme až za ušima. Provázející nás ale kolibříci, můj nejmilejší ptáček z Kanady, a pár ještěrek, takže se tu kousek přírody naštěstí ještě najde.

IMG_6025.JPG

Poslední okamžiky v tomhle městě padne na hledání místa, kde se cedule dá vyfotit zespodu a pak už nás tu nic nedrží. Takže vzhůru na Route 66!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s